Ferragosto to chyba najbardziej znane włoskie święto. Jest to święto państwowe, czyli dzień wolny od pracy, obchodzone 15 sierpnia w całych Włoszech. Jego historia sięga czasów starożytnych.
Termin Ferragosto wywodzi się od łacińskiego wyrażenia Feriae Augusti. Święto zostało ustanowione przez cesarza Oktawiana Augusta w 18 r. p.n.e. Od imienia tego cesarza pochodzi też łacińska nazwa miesiąca sierpień, zmieniona w 8 r. p.n.e. Był to okres odpoczynku i świętowania związany z zakończeniem prac rolnych. Podczas uroczystości w całym imperium organizowano wyścigi konne, a zwierzęta pociągowe w tych dniach nie musiały pracować, zdobiono je wieńcami i kwiatami. Słynne Palio w Sienie może się pośrednio wywodzić właśnie z tradycji Feriae Augusti.
Pierwotnie święto przypadało 1 sierpnia. Później przesunięto je na 15 sierpnia, łącząc z religijnym świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w Polsce znanym też jako święto Matki Bożej Zielnej.
Zwyczaj masowego wyjeżdżania poza miasto na Ferragosto narodził się we Włoszech w czasach faszyzmu. Począwszy od drugiej połowy lat 20. XX wieku powstawały stowarzyszenia, których zadaniem była organizacja dla robotników czasu „po pracy”. Zgodnie z ustawową definicją stowarzyszenia te dbały o rozwój moralny i fizyczny poprzez sport, turystykę, edukację artystyczną, pomoc społeczną, zdrowotną i doskonalenie zawodowe. Jednym z reżimowych działań było organizowanie dla ludu wycieczek krajoznawczych. W latach 1931 -1939 jeździły specjalne pociągi (Treni popolari di Ferragosto), którymi można było pojechać na jednodniową wycieczkę (później również trzydniową), a bilety miały bardzo niskie ceny. Dawało to mniej zamożnym warstwom społeczeństwa możliwość zwiedzenia włoskich miast lub dotarcia do nadmorskich albo górskich kurortów. Początkowo oferta była ograniczona do 13, 14 i 15 sierpnia, ale później pociągi te jeździły w weekendy w innych porach roku. Dzięki tym podróżom wiele włoskich rodzin miało po raz pierwszy okazję zobaczyć morze, góry i miasta sztuki. Tradycyjnie rodziny zabierały ze sobą prowiant lub jadły w gospodach posiłki o ustalonych cenach. Reżim dbał, by restauratorzy nie podnosili cen w dniach wzmożonego ruchu. Pociągi te odniosły ogromny sukces. Wystarczy wspomnieć, że na pierwszy taki tani pociąg z Mediolanu do Wenecji bilety wyprzedały się w godzinę – pamiętajmy, że nie było wówczas sprzedaży online. W pociągu przewidzianych było 1200 miejsc, ale ze względu na wielkie zainteresowanie zorganizowano więcej składów i w sumie pojechało 7500 osób. W kolejny weekend wycieczka musiała być powtórzona, tylu było chętnych.
Dziś Włosi również masowo wyjeżdżają na Ferragosto, zwłaszcza jeśli 15 sierpnia wypada blisko weekendu – na przykład we wtorek, jak w tym roku – i tworzy się długi weekend (ponte di Ferragosto). Trzeba być gotowym na korki na autostradach, przepełnione plaże i restauracje. Generalnie sierpień jest miesiącem urlopów dla Włochów, choć zaczyna się to już trochę zmieniać. W miejscowościach turystycznych sklepy i restauracje nie są już tak licznie zamykane, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Jeśli jednak możecie zaplanować sobie włoskie wakacje w innym terminie, to unikajcie środka sierpnia.
Comunque Buon Ferragosto a tutti!
Booking.com