web analytics

Wenecja – informacje praktyczne

Wenecja, La Serenissima – niepowtarzalne miasto, które każdy miłośnik Włoch powienien zobaczyć.

Turyści często spędzają w Wenecji zaledwie jeden dzień lub kilka godzin, będąc w tym mieście przejazdem. Ja dopiero w tym roku zwiedziłam Wenecję nieco dokładniej, mieszkając w Treviso i dojeżdżając tu pociągiem. Bilet w jedną stronę kosztuje 3,55 euro, pociąg jedzie ok. pół godziny.

Czy było warto? Oczywiście!

Z Polski można lecieć do Treviso lub do Wenecji. Do Treviso latają tanie linie Ryanair – z Modlina i Krakowa, do Wenecji (lotnisko Marco Polo) lata Lot. 

Loty do Włoch

Wenecja

Wenecja
___________________________

Co zobaczyć w Wenecji

Spędziłam w Wenecji w sumie trzy pełne dni, ale oczywiście nie zobaczyłam wszystkiego, zresztą nie miałam takiego zamiaru. Skupiłam się na tym, co mnie interesuje, niektóre kościoły zwiedzałam też już wcześniej.

Oto lista miejsc, które odwiedziłam:

Pałac Dożów

Ca’ Rezzonico

Palazzo Mocenigo

Ca’ Pesaro

Muzeum Szkła na Murano

Wyspy: Murano, Burano, Torcello

Księgarnia Acqua Alta

Kolekcja Peggy Guggenheim

Bazylika Św. Marka i muzeum

Kilka innych kościołów

Muzea i pałace weneckie

W Wenecji warto kupić Museum Pass. Kosztuje 24 euro dla osoby dorosłej i jest ważny przez 6 miesięcy. Obejmuje wejścia do tych miejsc (do każdego można wejść jeden raz):

Pałac Dożów wraz z więzieniem;

Pałac Correr wraz z Museo Archeologico Nazionale, Sale Monumentali della Biblioteca Nazionale Marciana;

Ca’ Rezzonico – Museo del Settecento Veneziano;

Casa di Carlo Goldoni;

Museo di Palazzo Mocenigo e Centro Studi di Storia del Tessuto e del Costume;

Ca’ Pesaro, Galleria Internazionale d’Arte Moderna + Museo d’Arte Orientale;

Museo del Vetro czyli Muzeum Szkła na Murano;

Museo del Merletto czyli Muzeum Koronek na Burano;

Museo di Storia Naturale;

Po tym linkiem znajdziecie szczegółowe informacje: palazzoducale.visitmuve.it/it/pianifica-la-tua-visita/biglietti/

Bilet można kupić w każdym z wymienionych muzeów.

Mnie zależało na zobaczeniu Pałacu Dożów, Ca’ Rezzonico (sztuka wenecka XVIII w.), Palazzo Mocenigo (wystawa dot. perfum), Ca’ Pesaro (Joan Miro, Kandinsky, Klimt, de Chirico) i Muzeum Szkła na wyspie Murano. W ciągu trzech dni można spokojnie zwiedzić te pałace i muzea, bez wysiłku i gonitwy. Wszędzie można dojść pieszo ze stacji kolejowej.

Polecane noclegi w Wenecji:

Camping in Town – świetny kemping 10 km od Wenecji w miejscowości Marghera. Wygodne domki, parking, restauracja na miejscu. Do Wenecji jeździ busik.

S. Marco Apartments – klimatyzowane pokoje w dzielnicy Mestre, bardzo blisko Wenecji i stacji kolejowej. Jest parking dla gości.

Veneziacentopercento Rooms – pokoje do wynajęcia w samym sercu Wenecji, rozsądne ceny. Pokoje klimatyzowane, z prywatną lub wspólna łazienką.

Ostello AMDG – hostel w Wenecji, 850 m od mostu Rialto, do wynajęcia są pokoje ze wspólną łazienką. Do dyspozycji gości jest ogród. Idealne miejsce dla tych, co chcą nocować w samym centrum.

Casa Accademia – pokoje z łazienkami, wspólny taras, wi-fi. Tylko 15 minut pieszo do Piazza San Marco! świetne miejsce na nocleg w Wenecji.

Casa Tella – prywatny apartament na poddaszu z kuchnią, wi-fi, klimatyzacją. Bardzo blisko Mostu Rialto i Bazyliki San Marco. W cichej uliczce w samym sercu Wenecji, z widokiem na dachy miasta.


Pałac Dożów, Wenecja

Na dziedzińcu w Pałacu Dożów
_____________________

Wenecja, więzienie za Pałacem Dożów

Wenecja, dziedziniec więzienia za Pałacem Dożów
_______________________________

Kolekcja Peggy Guggenheim

Kolejnym muzeum, które bardzo chciałam odwiedzić, jest Muzeum Peggy Guggenheim w Palazzo Venier dei Leoni przy Dorsoduro 701. Bilet kosztuje 15 euro (możliwe różne zniżki, ja zapłaciłam 9 euro dzięki legitymacji prasowej), można go kupić bez problemu na miejscu. Tu znajdziecie wszystkie informacje: www.guggenheim-venice.it

Peggy Guggenheim zgromadziła wspaniałą kolekcję dzieł malarskich, zawierającą prace m.in. Picassa, Duchampa, de Chirico, Kandinskiego, Pollocka, Dalego, Malewicza. Wrażenia niezapomniane…

Peggy Guggenhaim

L’angelo della città” Marino Marini na dziedzińcu Muzeum Peggy Guggenheim
_______________________________

Bazylika Św. Marka

Bazylika Św. Marka to najcenniejszy kościół Wenecji. Zbudowano ją już w IX wieku, w XI odbudowano po pożarze. Wstęp jest darmowy. W marcu kolejka była niewielka, ale nawet jeśli ciągnie się przez dziesiątki metrów, to warto w niej postać (przesuwa się sprawnie). Wewnątrz do obejrzenia są głównie fantastyczne posadzki i mozaiki na ścianach.

Ja wspięłam się również do Muzeum San Marco (bilet 5 euro), czyli na piętro bazyliki, gdzie obejrzeć można oryginalną Kwadrygę i wyjść na tarasy zewnętrzne, skąd rozciąga się zapierający dech widok na Pałac Dożów i Plac Św. Marka.

Bazylika św. Marka w Wenecji

Bazylika wenecka i kopia słynnej Kwadrygi z bliska
_____________________

Wenecja, widok na Pałac Dożów z góry

Wenecja, widok na Pałac Dożów i plac z tarasów bazyliki
________________________________

Wyspy Laguny Weneckiej

Najwygodniej jest kupić bilet na tramwaj (vaporetto) na cały dzień lub na więcej dni, jeśli chcecie zostać w Wenecji dłużej. Mnie wystarczył bilet jedniodniowy (20 euro). Można go kupić na przystankach tramwajów wodnych.

Popłynęłam z przystanku blisko dworca kolejowego (Fondamenta Santa Lucia) na wyspę Murano. Rozkład jazdy tramwajów: actv.avmspa.it

Murano słynie oczywiście z wyrobu szkła. Idąc ulicami przy kanałach wszędzie mija się sklepy z lokalnymi wyrobami (lub udającymi lokalne), przyciągają wzrok kolorowe bransoletki, talerze, koraliki, jak i rzeźby, lampy oraz inne przedmioty użytkowe, nierzadko naprawdę piękne.

Murano, wystawa sklepu

Szklane balony na wystawie sklepu na Murano
________________________________

Muzeum Szkła mieści się nad kanałem przy Fondamenta Marco Giustinian (bilet Museo Pass). Jest to bardzo ciekawa kolekcja pokazująca historię weneckiego rzemiosła szklanego, jego rozwój i zmiany. Niezwykle interesujące są koraliki i metody ich produkcji oraz miniaturowe portrety ze szkła.

Oprócz szkła na Murano trzeba zobaczyć kościół Santi Maria e Donato. Zbudowany jest z czerwonej cegły, ma przepiękną absydę z delikatnymi białymi kolumienkami, a wewnątrz zachwycającą posadzkę z mozaiki. Posadzkę restaurowano w latach 70., zdjęto wówczas wszystkie kamienie i ułożono na nowo… Wejście do kościoła jest bezpłatne.

Żyrandol w Muzeum Szkła

Żyrandol w Muzeum Szkła
_____________________

Murano, kościół Santi Maria e Donato

Murano, kościół Santi Maria e Donato
_____________________

Murano, kościół Santi Maria e Donato

Murano, bazylika Santi Maria e Donato, fragment posadzki
_____________________

Burano – wyspa kolorów i koronek

Z Murano, z przystanku Faro popłynęłam na kolejną wyspę, Burano. Niechcący wysiadłam na wyspie Mazzorbo, ale na szczęście można z niej przejść na Burano mostem. Wyspa słynie z kamieniczek w intensywnych kolorach oraz koronek. Rzeczywiście barwy fasad są bardzo mocne, od błękitu, przez fiolet do wściekłej fuksji. Na głównych trasach, nad kanałami pełno jest turystów, ale boczne uliczki są pustawe – przynajmniej w marcu. Muzeum koronek nie zwiedzałam, obejrzałam tylko kilka sklepów z nowoczesnymi wyrobami.

Burano
Wyspa Burano
Kolory Burano

Kolory Burano

__________________

Wysepka Torcello

Krótka wycieczka na Torcello, malutką wyspę blisko Burano, pozostawia wielkie wrażenie. Znajdują się tu dwa kościoły: Bazylika Santa Maria Assunta z VII wieku i Santa Fosca z IX wieku. Są częścią najstarszego zespołu sakralnego Wenecji.

Do obejrzenia jest też piętnastowieczny Diabelski Most.

Na Torcello pływa prom z Burano.

Trzy wymienione wyspy można zwiedzić w ciągu jednego dnia.

Torcello, Diabelski Most

Torcello, Diabelski Most
________________________

Wenecka księgarnia z gondolami i kotami

Libreria Acqua Alta to jedna z najsłynniejszych księgarni nie tylko Wenecji, ale Europy. Zaliczana jest do najpiękniejszych księgarni świata, a na pewno jest jedną z najdziwniejszych. Książki leżą stosami w łódkach, wannach i gondolach. Turyści przeciskają się wąskimi przejściami, żeby sfotografować ukryte zakątki tego miejsca oraz koty, które śpią przy kasie albo pod ławką na dziedzińcu. Z pewnością warto tu przyjść, choć raczej trudno wybrać dla siebie jakąś książkę w ogólnym chaosie.

Księgarnia mieści się przy Calle Lunga Santa Maria Formosa.

Od września 2019 za wstęp do Wenecji trzeba będzie płacić – początkowo 3 euro, później ta kwota ma wzrosnąć. Podatek ma objąć głównie jednodniowych turystów, którzy w Wenecji nie nocują. Na razie jeszcze nie ma dokładnych informacji, w jaki sposób będzie pobierany.

Księgarnia Acqua Alta

Wenecka księgarnia Acqua Alta
___________________

Spritz, Wenecja

Chwila odpoczynku ze spritzem 🙂
___________________

Wenecki gondolier

Wenecki gondolier
___________________

Sklep z maskami, Wenecja

Sklep z maskami, Wenecja
___________________

Pałac Mocenigo

Pałac Mocenigo
___________________

Wenecja

Wenecja
___________________

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top