Kontakt: Grzegorz Lindenberg
+48 601 211 278
sprzedaz@toskania.org.pl
Jeśli pracujesz – wszystko jedno, czy na umowie o pracę, czy na własny rachunek – przeprowadzka do Włoch może być korzystna podatkowo.
Myślisz o przeniesieniu się do Włoch na stałe? Świetnie. Przez pierwsze 5 lat możesz płacić podatek dochodowy tylko od 30% zarobków, czyli ulga podatkowa wyniesie 70%. A po spełnieniu pewnych warunków podatki mogą być liczone przez kolejne 5 lat od 50% zarobków. Takie są obowiązujące od 2019 roku ogólne przepisy dotyczące tzw. lavoratori impatriati, czyli pracowników przenoszących się.
Ulga podatkowa może być jeszcze większa dla osób, które zamieszkają w południowych regionach Włoch, takich jak Abruzzo, Bazylikata, Apulia, Kalabria, Kampania, Molise, Sardynia, Sycylia. Tutaj ulga wynosi aż 90% – czyli podatek płacony będzie od 10% zarobków.
Te zasady dotyczą osób, które przez ostatnie dwa lata nie mieszkały we Włoszech, przenoszą się do Włoch na stałe, czyli będą tam mieszkać przez przynajmniej pół roku w roku kalendarzowym i zobowiązują się pozostać we Włoszech przez co najmniej dwa kolejne lata.
Ulgi podatkowe dotyczą tylko dochodów osiągniętych od momentu formalnego zaakceptowaniu wniosku o włoską rezydencję podatkową. Jeśli pracujecie we Włoszech na etacie, to musi to być nowa praca, a nie ta, którą wykonywaliście przed przeniesieniem.
Samo ubieganie się o ulgi jest proste: jeśli pracujecie na etacie to występuje o nie pracodawca, jeśli jesteście samozatrudnieni, to składacie podanie o ulgi wraz z rocznym zeznaniem podatkowym.
Jak te ulgi wyglądają w praktyce? Aktualna włoska skala podatku dochodowego od osób fizycznych jest taka:
- do 15 000 euro wynosi 23%
- 15 001-28 000 wynosi 25%
- 28 001-50 000 wynosi 35%
- ponad 50 001 wynosi 43%
Powiedzmy, że zarobiliście w roku 25 tys. euro. Bez ulgi zapłacilibyście 23% od pierwszych 15 tysięcy euro (3450 euro) i 25% od kolejnych 10 tysięcy (2500 euro), razem 5950 euro (oczywiście do tego dochodzą inne obciążenie, jak na przykład składki na ubezpieczenie społeczne, ale tu, dla uproszczenia, pomijamy je). Natomiast jeśli korzystacie z ulgi 70%, to dochód do opodatkowania wyniesie 7500 euro, więc podatek do zapłacenia 1750 euro. Oszczędzacie 4200 euro co roku, przez 5 lat.
Ulgi podatkowe można przedłużyć na kolejne pięć lat, ale na nieco innych warunkach – podatki będą liczone od 50% zarobków. Przedłużenie przysługuje tylko tym osobom, które: mają na utrzymaniu nieletnie dziecko albo kupiły dom/mieszkanie w okresie pierwszych pięciu lat po przeprowadzce lub w ciągu roku przed przeniesieniem się do Włoch. Większa ulga przysługuje osobom posiadającym troje dzieci na utrzymaniu – ci podatnicy zapłacą podatek dochodowy od 10% dochodów.
Oczywiście do wyliczenia dochodu do opodatkowania już objętego ulgą dla lavoratori impatriati nadal można stosować wszelkie pozostałe obowiązujące ulgi: na ubezpieczenia społeczne, na dzieci, na leczenie, szkołę, remonty itd. W rezultacie najprawdopodobniej przez przynajmniej 5 lat po przeniesieniu do Włoch nie będziecie płacić podatku dochodowego albo będzie on naprawdę niewielki.
Może się okazać, że jeśli prowadzicie własną działalność i wasze przychody roczne nie przekraczają 85 tys. euro, to jeszcze korzystniejsze podatkowo będzie rozliczanie wg tzw. regime forfettario (ryczałt). Płacicie wówczas 5% podatku od przychodu przez 5 lat i 15% w latach kolejnych.
Emeryci
Również dla emerytów przewidziane są ulgi podatkowe (7% podatku w formie ryczałtu), choć też trzeba spełnić kilka warunków, żeby mieć do nich prawo. Podatnik musi pobierać emeryturę spoza Włoch, musi przenieść rezydencję podatkową do Włoch, musi zamieszkać w regionach południowych (czyli w Abruzzo, Apulii, Bazylikacie, Kalabrii, Kampanii, Molise, Sardynii, Sycylii), ponadto w miejscowości, gdzie liczba mieszkańców nie przekracza 20 tys.
Czego jeszcze potrzeba, żeby przekonać Was do przeniesienia się do Włoch, a najlepiej kupienia domu i przeniesienia się do Toskanii?
Więcej informacji o ulgach podatkowych i podatkach znajdziecie tutaj:
https://www.agenziaentrate.gov.it/portale/web/guest/lavoratori-rimpatriati-che-cos-%25c3%25a8-cittadini
https://www.unibo.it/en/university/work-with-us/become-professor-researcher/tax-regime-for-residents-abroad-and-tax-relief-for-returnees/tax-relief-for-workers-relocating-to-italy-lavoratori-impatriati
https://www.worldwide-tax.com/italy/italy-taxes.asp
https://taxsummaries.pwc.com/italy/individual/taxes-on-personal-income
https://www.italianonoexterior.com/en/post/working-in-italy-income-tax-and-social-security-contribution
https://www.expatica.com/it/finance/taxes/taxes-in-italy-79671/
A tutaj jest kalkulator podatkowy: https://accountingbolla.com/calculators/income-tax/#gref
Podane informacje mają charakter ogólny, w każdym przypadku indywidualnym trzeba skonsultować się ze specjalistą.