Można na nowo podziwiać salę map w Galerii Uffizi – po 20 latach przerwy
Wspaniała wiadomość dla wszystkich miłośników Florencji, historii, kartografii i fresków! Sala map została zaprojektowana przez Vasariego, pierwotnie jako loggia na drugim piętrze budynku, otwierająca się na jeden z najbardziej sugestywnych widoków we Florencji, na Arno i południową część miasta. Pod koniec XVI wieku pomieszczenie zostało zamknięte i przybrało kształt obecny do dzisiaj. Sala zwana jest Tarasem Map (Terrazzo delle Carte Geografiche). Jej ozdobienie zlecił Ferdynand I, który chciał w ten sposób ukazać potęgę polityczną, militarną i ekonomiczną rodziny Medyceuszy. Ferdynand zamówił u ówczesnego kartografa, Stefano Bonsignorego, zaktualizowanie map Wielkiego Księstwa Toskanii, z uwzględnieniem dołączonych niedawno regionów, jak ziemie sieneńskie.
Zadanie namalowania na ścianach monumentalnych map geograficznych powierzono Ludovico Butiemu. Stworzył on eleganckie mapy bogato dekorowane motywami naturalistycznymi i mitologicznymi oraz wykonał złotymi literami około 1200 napisów – nazw geograficznych. Na ścianach przedstawiono też XVI-wieczne pejzaże oraz szczegółowe panoramy wielu wsi i miast (skyline), które wyglądają niemalże jak pierwsze fotografie lub pocztówki! Na mapach odczytać można nazwy wszystkich najsłynniejszych miejscowości Toskanii oraz jej mórz i wysp. Niektóre pozostały niezmienione na przestrzeni wieków, niektóre zmieniły swoją wymowę lub pisownię w oparciu o ewolucję języka włoskiego, a jeszcze inne zmieniły się całkowicie.
Jedno z malowideł jest dużo nowsze. Przedstawia wyspę Elbę. Fresk wiernie odwzorowuje wersję XVI-wieczną, ale został wykonany w wieku XIX, kiedy oryginał rozebrano przy przebudowie ściany. Zbiór map naściennych uzupełnia panel pokazujący port w Livorno, wykonany z cennych kamieni półszlachetnych. Jest to XVI-wieczne dzieło Cristofano Gaffurriego według projektu Jacopo Ligozziego
Kasetonowy strop, dzieło Jacopo Zucchiego, wzbogacony o motywy mitologiczne i alegoryczne, został w całości przeniesiony z Rzymu, gdzie Ferdynand I mieszkał w czasach sprawowania funkcji kardynała (1563-1588), zanim został Wielkim Księciem.
Renowacja sali trwała około dwóch lat i polegała na przywróceniu oryginalnych kolorów delikatnym freskom ściennym i pozłacanym napisom. Odnowiono również drewnianą konstrukcję oraz malowidła sufitowe, poważnie uszkodzone przez przesączającą się wodę oraz zrekonstruowano ręcznie posadzkę z terakoty na wzór XVI-wiecznego oryginału. Prace zostały wykonane przez Galerię Uffizi we współpracy z Opificio delle Pietre Dure i z udziałem Przyjaciół Galerii Uffizi.
Do sali wejść może naraz 20 osób zwiedzających, ich liczba monitorowana jest przez specjalny system komputerowy.
Źródło: Galeria Uffizi
Fot. Galeria Uffizi
Ceny biletów do Galerii Uffizi:
od 1 listopada do 28 lutego – bilet normalny 12 euro, od 1 marca do 31 października – bilet normalny 20 euro; ulgowy 2 euro.
Muzeum jest nieczynne w poniedziałki. W inne dni czynne w godzinach: od 8:15 do 18:50, ostatnie wejście: 17:30.
Wymagane jest posiadanie certyfikatu COVID-19.