web analytics

Sala map w Galerii Uffizi ponownie otwarta

Można na nowo podziwiać salę map w Galerii Uffizi – po 20 latach przerwy

Wspaniała wiadomość dla wszystkich miłośników Florencji, historii, kartografii i fresków! Sala map została zaprojektowana przez Vasariego, pierwotnie jako loggia na drugim piętrze budynku, otwierająca się na jeden z najbardziej sugestywnych widoków we Florencji, na Arno i południową część miasta. Pod koniec XVI wieku pomieszczenie zostało zamknięte i przybrało kształt obecny do dzisiaj. Sala zwana jest Tarasem Map (Terrazzo delle Carte Geografiche). Jej ozdobienie zlecił Ferdynand I, który chciał w ten sposób ukazać potęgę polityczną, militarną i ekonomiczną rodziny Medyceuszy. Ferdynand zamówił u ówczesnego kartografa, Stefano Bonsignorego, zaktualizowanie map Wielkiego Księstwa Toskanii, z uwzględnieniem dołączonych niedawno regionów, jak ziemie sieneńskie.

Galeria Uffizi, sala map
Galeria Uffizi, sala map

Zadanie namalowania na ścianach monumentalnych map geograficznych powierzono Ludovico Butiemu. Stworzył on eleganckie mapy bogato dekorowane motywami naturalistycznymi i mitologicznymi oraz wykonał złotymi literami około 1200 napisów – nazw geograficznych. Na ścianach przedstawiono też XVI-wieczne pejzaże oraz szczegółowe panoramy wielu wsi i miast (skyline), które wyglądają niemalże jak pierwsze fotografie lub pocztówki! Na mapach odczytać można nazwy wszystkich najsłynniejszych miejscowości Toskanii oraz jej mórz i wysp. Niektóre pozostały niezmienione na przestrzeni wieków, niektóre zmieniły swoją wymowę lub pisownię w oparciu o ewolucję języka włoskiego, a jeszcze inne zmieniły się całkowicie.

Sala map, wyspa Elba
Sala map, wyspa Elba

Jedno z malowideł jest dużo nowsze. Przedstawia wyspę Elbę. Fresk wiernie odwzorowuje wersję XVI-wieczną, ale został wykonany w wieku XIX, kiedy oryginał rozebrano przy przebudowie ściany. Zbiór map naściennych uzupełnia panel pokazujący port w Livorno, wykonany z cennych kamieni półszlachetnych. Jest to XVI-wieczne dzieło Cristofano Gaffurriego według projektu Jacopo Ligozziego

Sala map, Florencja
Sala map, Florencja

Kasetonowy strop, dzieło Jacopo Zucchiego, wzbogacony o motywy mitologiczne i alegoryczne, został w całości przeniesiony z Rzymu, gdzie Ferdynand I mieszkał w czasach sprawowania funkcji kardynała (1563-1588), zanim został Wielkim Księciem.

Renowacja sali trwała około dwóch lat i polegała na przywróceniu oryginalnych kolorów delikatnym freskom ściennym i pozłacanym napisom. Odnowiono również drewnianą konstrukcję oraz malowidła sufitowe, poważnie uszkodzone przez przesączającą się wodę oraz zrekonstruowano ręcznie posadzkę z terakoty na wzór XVI-wiecznego oryginału. Prace zostały wykonane przez Galerię Uffizi we współpracy z Opificio delle Pietre Dure i z udziałem Przyjaciół Galerii Uffizi.

Do sali wejść może naraz 20 osób zwiedzających, ich liczba monitorowana jest przez specjalny system komputerowy.

Źródło: Galeria Uffizi

Fot. Galeria Uffizi

Ceny biletów do Galerii Uffizi:
od 1 listopada do 28 lutego – bilet normalny 12 euro, od 1 marca do 31 października – bilet normalny 20 euro; ulgowy 2 euro.
Muzeum jest nieczynne w poniedziałki. W inne dni czynne w godzinach: od 8:15 do 18:50, ostatnie wejście: 17:30.
Wymagane jest posiadanie certyfikatu COVID-19.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top