Grzegorz Lindenberg
+48 601 211 278
sprzedaz@toskania.org.pl
Codice fiscale konieczny jest przy kupowaniu nieruchomości
Codice fiscale, czyli kod podatkowy to włoski odpowiednik polskiego PESEL-u i podobnie jak PESEL jest niezbędny w wielu sytuacjach. Bez niego nie kupimy domu, nie wynajmiemy mieszkania, nie założymy konta we włoskim banku i nie nabędziemy karty SIM. No i nie będziemy mogli zapłacić włoskich podatków 🙂
Codice fiscale można wyrobić bardzo łatwo i szybko. Są dwa sposoby:
– we Włoszech osobiście w jakimkolwiek urzędzie skarbowym – Agenzia delle Entrate (wydawane są na bieżąco)
– w Polsce mailem we włoskim konsulacie (obecnie czeka się ok. miesiąca)
Jeśli występujecie o nadanie codice fiscale we Włoszech, to teoretycznie wystarczy do tego dowód osobisty. W praktyce zdarza się, że urząd domaga się Waszego paszportu, więc na wszelki wypadek lepiej go mieć. Formularz można zobaczyć i ewentualnie pobrać ze strony włoskiego urzędu skarbowego, w wersji włoskiej lub angielskiej wraz z objaśnieniami, jak go wypełnić. Nie musicie go jednak od razu pobierać, bo niżej mamy dla Was formularz z podpowiedziami po polsku. Formularz wypełni też na miejscu urzędnik w urzędzie skarbowym (Agenzia delle Entrate).
Na spotkanie z urzędnikiem trzeba umówić się online – na dole strony odpowiedniego urzędu skarbowego (tutaj np. w Grosseto, gdzie ja sobie wyrabiałem codice fiscale: https://www.agenziaentrate.gov.it) jest niebieski przycisk z napisem „Prenota un appuntamento” czyli „Zarezerwuj spotkanie”, po kliknięciu którego przenosi nas do strony, na której wybieramy sobie odpowiedni czas spotkania. Sama procedura w Agenzia delle Entrate trwa piętnaście minut.
Większość czytających ten tekst na pewno będzie występowała o codice fiscale w Polsce. Do tego będziecie potrzebowali trzech rzeczy:
– formularza wniosku (jest do ściągnięcia tutaj);
– dokumentu tożsamości
– pisma z jakiejś włoskiej instytucji, tłumaczącej, po co wam jest potrzebne codice fiscale. Może to być np. pismo z agencji nieruchomości, że zamierzacie kupić dom we Włoszech.
Procedura ubiegania się o codice fiscale
Procedura standardowa jest następująca:
– pobieracie formularz wniosku
– drukujecie formularz i wypełniacie go – ale tylko pola, przy których są instrukcje po polsku, napisane niebieskim kolorem, podpisujecie
– skanujecie wniosek
– skanujecie swój dokument tożsamości
– skanujecie pismo z włoskiej instytucji (chyba, że przysłali je w formacie pdf)
– zamieniacie wszystkie skany na dokumenty pdf (kiedy korespondowałem z ambasadą włoską, to podkreślano, że wszystko ma być w pdf-ie)
– wysyłacie pdf-y mailem na adres consolare.varsavia@esteri.it
Teraz czekacie na otrzymanie decyzji o nadaniu codice fiscale, niestety obecnie czas oczekiwania wynosi ok. miesiąca.
Po uzyskaniu codice fiscale możecie podpisywać umowę przedwstępną o kupowaniu waszego wymarzonego domu w Toskanii 🙂
Tanie mieszkanie z widokiem | Liguria (of280)
Ładne mieszkanie 13 km od morza | Montescudaio (of279)
Tradycyjny dom w miasteczku | Lari (of278)
Wyrabiałam sobie niedawno codice fiscale w Syrakuzach na Sycylii. Umówiłam się online na spotkanie w urzędzie, otrzymałam maila z potwierdzeniem i kodem, który potem podaje się w urzędzie. Udałam się na spotkanie, zaniosłam wymagane dokumenty: skan dowodu, wypełniony wniosek. Na miejscu musiałam jeszcze wypełnić i podpisać specjalne oświadczenie, po co potrzebuję codice fiscale (podałam, że do zakupu nieruchomości). Od ręki otrzymałam codice fiscale. Później wyrobiłam kod również dla drugiej osoby z Polski – do tego musiałam już mieć własny codice fiscale. Znów trzeba umówić się online na konkretny dzień i godzinę, a wymagane dokumenty to: skan mojego dowodu, skan dowodu osoby, dla której wyrabiam codice, wniosek podpisany przez tę osobę wraz z upoważnieniem dla mnie, podpisane przez tę osobę oświadczenie, po co jej codice fiscale.
Anna Goławska