web analytics

Krzywa Wieża w Pizie

Krzywa Wieża i Plac Cudów

Piza (Pisa) to jedno z głównych miast Toskanii, znane z Krzywej Wieży, ale także lotniska – jedynego lotniska w Toskanii z bezpośrednimi lotami z Polski.

Krzywa Wieża jest z pewnością jednym z najbardziej znanych zabytków nie tylko Toskanii, ale całych Włoch. Ta charakterystyczna przekrzywiona dzwonnica stoi tuż koło pizańskiej katedry na Placu Cudów (Campo dei Miracoli). Niegdyś była to łąka poza murami miasta, dziś wokół zabytków rozciąga się równy, zadbany trawnik.

Polecane noclegi w Pizie:
Angela – duże (3 sypialnie) i bardzo tanie mieszkanie ok. 800 m od Krzywej Wieży i 2 km od dworca, w spokojnym miejscu.
AwesHome – fantastyczny apartament blisko dworca i wszystkich zabytków! 2 sypialnie, balkon.
La Corte – przestronne mieszkanie blisko Placu Cudów, z parkingiem na posesji, z ogródkiem, pralką, idealne na dłuższy pobyt.
Cavalieri – duże (65 mkw) mieszkanie z jedną sypialnią, dla 2-4 osób, piękne podłogi i łazienka, w centrum Pizy.
Le Mura – dosłownie kilka kroków od Krzywej Wieży, wygodne, bardzo klimatyczne mieszkanie z jedną sypialnią (dla 4 osób), klimatyzacją, wi-fi.
Rooms Cris – 10 minut pieszo od lotniska (Anna).
Hotel Leonardo – poleca Justyna
B&B Pisaland – polecają Patrycja i Magdalena
Five Roses – przemiła właścicielka i rewelacyjne śniadania, byłam tu aż 4 razy od stycznia tak mi się spodobało (Leokadia na FB).
The Prime B&B – Bez szału ale na jedną, dwie noce ok, jest to duże mieszkanie i macie wspólną kuchnię i wspólną łazienkę. Kilka pokoi ma swoją prywatną łazienkę. Łóżko średnio wygodne i słychać i czuć pociągi ( trzęsie). Plusy: blisko dworca, blisko lotniska (800m), czysto, fajna pani z Polski, która tam sprząta. (Aga z FB)
Guesthouse Stazione – Przy samym dworcu, ale świetnie wyciszone, bardzo wygodne. Pieszo z lotniska 20 minut. Przetestowałem osobiście. (Artur)
All’angolo – blisko lotniska (Paulina).
Hotel Moderno – tanio, pokoje z łazienkami. Standard prl, ale czysto, obsługa bardzo miła i 3 min od dworca. (Ania z FB)
Hotel Roma – poleca p. Ania Marta na grupie FB. Hotel blisko centrum, z ogrodem i barem. Kilka pokoi ma widok na Krzywą Wieżę.
Kemping w centrum – świetny kemping niedaleko Krzywej Wieży, sklepik i restauracja na miejscu, basen. Świetne opinie, czyste domki.

Kilka dni temu przeczytałam, że Krzywa Wieża naprostowała się w ciągu ostatnich dwudziestu lat o 4 cm! Jej stan jest lepszy, niż przewidywano. W latach 1993-2001 opracowano i wdrożono projekt naprawczy dla budynku, umocniono podłoże, żeby zapobiec dalszemu przekrzywianiu się wieży. Nad pracami czuwał włoski wybitny geotechnik polskiego pochodzenia, profesor Michele Jamiolkowski. Pamiętam, że w którymś roku na wieżę w ogóle nie można było wchodzić.

Krzywa Wieża w Pizie

Piza, katedra i Krzywa Wieża

Bilet na Krzywą Wieżę kosztuje 20 euro, przy zakupie wybiera się dzień i godzinę wejścia. Bilet do pozostałych zabytków, czyli baptysterium, na cmentarz Campo Santo i do Muzeum Synopii, kosztuje 7 euro, nie trzeba wybierać godziny wstępu. Są też bilety łączone. Wejście do katedry jest darmowe – z biletem na któryś z pozostałych obiektów. Jeśli chce się wejść tylko do katedry, to trzeba pobrać wejściówkę na miejscu w kasie, nie można jej zarezerwować online.

Schody wewnątrz dzwonnicy mają 273 stopnie, wizyta trwa ok. 35 minut. Dzieci poniżej 8 roku życia ze względów bezpieczeństwa nie są wpuszczane, młodzież do 18 roku życia wchodzi z kimś pełnoletnim.

Dokładne informacje znajdziecie na stronie OPA Pisa, tu też można kupić bilety online.

Krzywa Wieża i jedno z dzieł Mitoraja przed nią

Krzywa Wieża i jedno z dzieł Mitoraja przed nią

Budowę Krzywej Wieży (Torre Pendente po włosku) rozpoczęto w 1173 roku. Jej architektem prawdopodobnie był niejaki Diotisalvi, ten sam, który budował baptysterium, gdzie zachowało się jego imię wyryte w kamieniu. Prace zatrzymały się po wzniesieniu trzeciego pierścienia wieży. Teren był niestabilny i budynek się lekko skrzywił. Budowę podjęto na nowo w 1275 roku, pod kierownictwem Giovanniego di Simone i Giovanniego Pisano, którzy dodali kolejne trzy piętra – w pionie, a więc lekko krzywo w stosunku do istniejących już pięter. Całość skończono w XIV wieku.

Wieża w liczbach:

Wysokość: 58,36 metra
Średnica zewnętrzna: 15 metrów
Waga: 14.453 ton
Nachylenie: (aktualne) około 5,115°
Klatka schodowa: 273 stopnie

Rzeźba Mitoraja "Upadły Anioł" w Pizie

Rzeźba Mitoraja „Upadły Anioł” w Pizie

Piza i Campo dei Miracoli

Piza i Campo dei Miracoli

Katedra

Budowę rozpoczęto w 1064 roku, katedrę konsekrowano z wielką pompą 26 września 1118 roku. Budowa obejmowała dwa etapy. Architekt Buscheto stworzył pierwotny układ z korpusem bazylikowym, transeptem i kopułą o sklepieniu krzyżowym. Rainaldo rozbudował budynek i fasadę. Budowę ukończono ostatecznie dopiero w ostatniej ćwierci XII wieku.
Zewnętrzna elewacja katedry jest ozdobiona naprzemiennymi czarnymi i białymi pasami kamienia z różnymi elementami ozdobnymi, również z kultury orientalnej.
Wewnątrz nawa główna otoczona jest dwoma rzędami kolumn wykonanych z granitu z wyspy Elby. Nawę nakrywa drewniany strop kasetonowy z XVII wieku. W 1595 roku katedrę strawił pożar. Z oryginalnego wnętrza zachowały się fragmenty mozaik Cimabuego oraz ambona autorstwa Giovanniego Pisano oraz pomnik nagrobny cesarza Henryka VII. W 2018 roku zakończono duży projekt renowacji wnętrza katedry.

Baptysterium

Baptysterium św. Jana zostało ufundowane 15 sierpnia 1152 r. Napis „Deotisalvi magister huius operis”, „Deotisalvi jest architektem tego dzieła”, który widnieje na filarze, wskazuje, że tak nazywał się architekt tego imponującego rozmiarami budynku. Wewnątrz pracowali później m.in. Nicola Pisano wraz z synem Giovannim. Nicola wykonał ambonę (1260 r.) oraz popiersia ustawione na łukach zewnętrznej loggii.

Z obwodem 107,24 m, grubością ścian u podstawy 2,63 m i wysokością 54,86 m, jest to największe baptysterium we Włoszech. Kopuła jest pokryta czerwonymi dachówkami od strony zwróconej w stronę morza, a od wschodu blachą ołowianą. Osiem monolitycznych kolumn wewnątrz konkuruje wysokością z kolumnami katedry. Galeria dla kobiet, do której prowadzą spiralne schody, wychodzi na centralną część pomieszczenia, oferując wyjątkowy widok na skomplikowany, geometryczny wzór posadzki. Sklepienie baptysterium składa się z podwójnej kopuły – wewnętrznej o kształcie ściętego stożka i zewnętrznej o kształcie półkuli. To wyjątkowe rozwiązanie architektoniczne nadaje baptysterium w Pizie wyjątkową akustykę.

Cmentarz Campo Santo

Został założony w 1277 roku, aby pomieścić groby, które do tej pory były rozrzucone po całej katedrze. W XIV wieku, gdy budowa nabrała kształtu, wewnętrzne ściany zostały ozdobione wspaniałymi freskami przedstawiającymi życie i śmierć, stworzonymi przez dwóch wielkich artystów tamtych czasów, Francesco Traini i Bonamico Buffalmacco. Później freski tworzyli tam również Benozzo Gozzoli czy Taddeo Gaddi.
6 czerwca 2018 r. po długiej historii renowacji najważniejszy i najlepiej zachowany fresk „Triumf śmierci” został przeniesiony na swoje pierwotne miejsce.

Od XVI wieku na Camposanto chowani byli najbardziej prestiżowi wykładowcy tutejszego uniwersytetu oraz członkowie dynastii Medyceuszy, którzy w tym czasie rządzili miastem. Od XIX wieku cmentarz jest traktowany jako muzeum.

Muzeum synopii

Synopie są to szkice wykonywane bezpośrednio na tynku, na których później powstawały freski. W muzeum obejrzeć można synopie do fresków znajdujących się w Camposanto.

Kościół Santa Maria della Spina

Mały kościół nad samym brzegiem Arno. Wybudowano go w XIII wieku, ma charakterystyczną fasadę zwieńczoną figurami. Nazwa pochodzi od ciernia (spina) z korony cierniowej Chrystusa, relikwii, która kiedyś przechowywana była w tym kościele (dziś w kościele Santa Chiara). Perełka!

Piazza dei Cavalieri

Plac Rycerski – drugi, po Campo dei Miracoli, główny plac miasta. Był on centrum politycznym średniowiecznej Pizy. Dziś jest to przepiękny plac, otoczony wspaniałymi pałacami i kościołami, przebudowanymi w czasach renesansu i późniejszych. Najbardziej charakterystycznym budynkiem jest Palazzo della Carovana, którego fasada pokryta jest graffiti. Dziś mieści się tu siedziba uniwersytetu.


O tym, gdzie można pojechać z Pizy pociągiem, jak tu przylecieć we wpisie:

Wypożycz samochód we Włoszech

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top